OBITUARY: Thomas Kamainda Bakutu, OP

Picture: 
Thomas Kamainda Bakutu, OP
Body: 

Brother Justin ADRIKO, OP, Vicar General of the Vicariate General of St. Pius V in the Democratic Republic of Congo (DRC) recommends to our prayers, Brother Thomas KAMAINDA BAKUTU, OP, who passed away on Thursday, April 3, 2014 in Kinshasa due to ill health, at the age of 83 years.

The "Patriarch", as the brothers used to call him affectionately, was born on February 1, 1931. He made his profession in the Order of Preachers on February 16, 1954 and was ordained to the priesthood August 2, 1959. Brother Thomas was three times Vicar General of the Vicariate General of the Congo. First from 1979 to 1983 and he was re-elected on November 9, 1983 for a second term, which ended in 1987. Finally he was elected for a third term August 21, 1996.

Brother Thomas was one of the pioneers of the Inter-Africa (IAOP). The Coordinating Committee of IAOP which held a meeting in December 2013 in Johannesburg, South Africa in preparation for the 12th General Assembly of the IAOP to be held in Nairobi, Kenya from 20 to 27 July 2014, where we will be celebrating the Jubilee of the 800 years of the Order and 40 of the Inter-Africa, had chosen him among the three pioneers who have to pass the torch to younger generations. But the Lord has decided otherwise. The IAOP will certainly honor him.

Before the announcement of his burial arrangement, we continue to recommend our brother to the mercy of God and to keep the Vicariate General of St. Pius V in DR Congo in our prayers.

Fr. Gabriel Samba, op

 

(07 March 2014)